• Locatie Noua
  • CashBack
  • Farmacie
 

Paracetamol

ParacetamolParacetamol 500 mg comprimate

Cititi cu atentie si in intregime acest prospect, deoarece el contine informatii importante pentru dumneavoastra.

Acest medicament este disponibil fara prescriptie medicala. Cu toate acestea, este necesar sa utilizati Paracetamol cu atentie, pentru a obtine cele mai bune rezultate.

  • Daca aveti nevoie de mai multe informatii sau sfaturi intrebati medicul dumneavoastra sau in farmacii.
  • Daca simptomele nu dispar sau se inrautatesc dupa 5 zile, este necesar consult medical.

1. CE ESTE Paracetamol SI PENTRU CE SE UTILIZEAZA?

  • Paracetamol este analgezic (actioneaza impotriva durerii) si antipiretic (ajuta la scaderea temperaturii corpului in caz de febra).
  • Paracetamol este indicat in tratamentul simptomatic al durerilor de intensitate usoara pana la moderata, cu diferite localizari: dureri de cap, migrene, dureri ale articulatiilor, dureri de spate, dureri de dinti (inclusiv cele aparute dupa proceduri stomatologice - extractii dentare), dureri in gat, durere postvaccinala si dureri menstruale.
  • De asemenea, ajuta la scaderea temperaturii corpului in caz de febra. Daca dupa 3 zile nu va simtiti mai bine sau va simtiti mai rau, trebuie sa va adresati unui medic.

2. INAINTE SA UTILIZATI Paracetamol

Nu utilizati Paracetamol:

  • daca sunteti alergic la paracetamol sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament (enumerate la punctul 6).
  • daca suferiti de o boala activa sau de o afectare grava a ficatului;
  • la copii cu varsta sub 12 ani.

Aveti grija deosebita cand utilizati Paracetamol

Inainte sa utilizati Paracetamol, adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului daca:

  • suferiti de boli ale rinichilor sau ale ficatului;
  • aveti afectiuni preexistente ale ficatului este necesara monitorizarea functiilor ficatului in cazul tratamentului de lunga durata si cu doze mari;
  • aveti sindromul Gilbert (icter usor)
  • consumati in mod obisnuit cantitati mari de alcool etilic;
  • sunteti deshidratat sau aveti tulburari de nutritie, de exemplu cauzate de anorexie sau de nutritie deficitara;
  • aveti deficit de glucoza-6-fosfatdihidrogenaza (deficit enzimatic);
  • aveti anemie hemolitica (distrugere anormala a celulelor rosii din sange);
  • aveti astm bronsic si hipersensibilitate la acid acetilsalicilic;
  • aveti febra, chiar dupa un tratament cu paracetamol;
  • folositi in mod frecvent medicamente care amelioreaza durerea, in special in asociere cu alte medicamente ce reduc durerea, deoarece acest lucru poate determina afectarea rinichilor cu risc de insuficienta renala;
  • luati deja alte medicamente pentru tratamentul durerilor care contin paracetamol nu utilizati Paracetamol inainte de a discuta cu medicul dumneavoastra sau farmacistul.

Nu consumati bauturi alcoolice pe parcursul tratamentului cu paracetamol.

Daca febra mare sau semnele de infectie persista mai mult de 3 zile sau daca durerea persista mai mult de 5 zile, adresati-va medicului dumneavoastra.

Nu luati mai mult Paracetamol decat v-a fost recomandat. O doza mai mare nu duce la ameliorarea mai rapida a durerii; in schimb poate determina leziuni grave ale ficatului. Simptomele unei afectiuni a ficatului apar dupa cateva zile. De aceea, este foarte important sa contactati cat mai curand posibil medicul daca ati luat mai mult Paracetamol de cat este recomandat in acest prospect. Vezi, de asemenea pct. 3 “Daca ati utilizat mai mult Paracetamol decat trebuie”

Utilizarea altor medicamente

Va rugam sa spuneti medicului dumneavoastra sau farmacistului daca luati sau ati luat recent orice alte medicamente, inclusiv dintre medicamentele eliberate fara prescriptie medicala.

Nu luati Paracetamol concomitent cu un alt medicament care contine paracetamol.

In mod deosebit, este necesara prudenta in cazul in care urmati tratament concomitent cu oricare dintre medicamentele mai jos mentionate:

  • medicamente care induc enzimele hepatice, de exemplu anumite hipnotice si medicamente antiepileptice (printre altele glutetimida, fenobarbital, fenitoina, carbamazepina) si rifampicina (utilizata in tratamentul tuberculozei); acelasi lucru este valabil si pentru abuzul de alcool etilic;
  • medicamente care conduc la incetinirea evacuarii gastrice, de exemplu propantelina;
  • colestiramina (rasina fixatoare de acizi biliari utilizata pentru a trata valorile mari ale colesteroluluidin sange);
  • metoclopramida (utilizata in tratamentul tulburarilor gastro-intestinale);
  • domperidona (utilizata in ameliorarea simptomelor de greata si varsaturi);
  • medicamente antiinflamatoare nesteroidiene (in principal acid acetilsalicilic);
  • contraceptive orale;
  • zidovudina (utilizata in tratamentul infectiilor cu HIV);
  • probenecid (utilizat in tratamentul gutei);
  • warfarina sau derivati de cumarina (medicamente numite anticoagulante care sunt utilizate ca sa vi se subtieze sangele);
  • lamotrigina (utilizata in tratamentul epilepsiei);
  • cloramfenicol (un antibiotic).

Daca urmeaza sa faceti anumite investigatii de laborator, spuneti medicului ca luati paracetamol.

3. CUM SA UTILIZATI Paracetamol

Utilizati intotdeauna acest medicament exact asa cum este descris in acest prospect sau asa cum v-a spus medicul dumneavoastra sau farmacistul. Discutati cu medicul dumneavoastra sau cu farmacistul daca nu sunteti sigur.

Aceasta forma farmaceutica este indicata pentru utilizare numai la adulti si adolescenti cu varsta de 12 ani si peste.

Copii si adolescenti:

  • Copii cu varsta sub 12 ani: nu administrati acest medicament la copii cu varsta sub 12 ani.
  • Adolescenti cu varsta cuprinsa intre 12 si 15 ani si greutatea cuprinsa intre 41 si 50 kg: doza recomandata este de un comprimat administrat o data, doza care se poate repeta, daca este necesar, la interval de 4-6 ore, fara a depasi 4 comprimate pe zi.
  • Adolescenti cu varsta cuprinsa intre 16 si 18 ani si greutatea peste 50 kg: se recomanda aceleasi doze ca si la adulti.

Adulti:

Doza uzuala este de unu sau doua comprimate de 500 mg, care se repeta la interval 4-6 ore, pana la maxim 6 comprimate (3000 mg) in 24 de ore.

Doza maxima zilnica recomandata:

  • Doza maxima zilnica de paracetamol nu trebuie sa depaseasca 3 g.
  • Doza unica (administrata o data) maxima este de 1 g (2 comprimate).

Daca durerea persista mai mult de 5 zile sau febra dureaza mai mult de 3 zile, manifestarile se inrautatesc sau apar alte simptome, trebuie sa intrerupeti tratamentul si sa va adresati unui medic.

Daca manifestarile persista sau se inrautatesc, trebuie sa solicitati consult medical. Nu depasiti dozele recomandate.

Daca ati utilizat mai mult Paracetamol decat trebuie

Adresati-va medicului dumneavoastra si spuneti-i cu exactitate cat de mult ati luat sau mergeti la camera de garda a celui mai apropiat spital.

Medicul dumneavoastra va va sfatui ce sa faceti.

In cazul unei supradoze este important sa cereti imediat sfatul medicului chiar daca va simtiti bine, deoarece, daca o persoana a luat prea mult paracetamol, exista riscul de afectare hepatica severa, intarziata.

Daca ati uitat sa utilizati Paracetamol

Daca ati uitat sa luati o doza, luati alta imediat ce v-ati amintit, iar dupa 4-6 ore reluati tratamentul obisnuit. Nu luati mai mult de o doza la fiecare 4 ore. Nu luati o doza dubla pentru a compensa doza uitata.

Daca aveti orice intrebari suplimentare cu privire la acest medicament, adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului.

4. REACTII ADVERSE POSIBILE

Ca toate medicamentele, Paracetamol poate provoca reactii adverse, cu toate ca nu apar la toate persoanele.

Trebuie sa intrerupeti tratamentul cu Paracetamol si sa consultati medicul imediat daca aveti simptome cum ar fi umflaturi ale fetei, limbii si gatului, dificultati la inghitire, umflaturi rosii si mancarimi ale pielii si dificultati de respiratie.